Podlahové Topení Biofloor

Od historie ke komfortu a úspoře

Pro nalezení prvních instalací podlahového topení se musíme vrátit až do doby Římského impéria. Systém nazývaný Hypokaustum z řeckého hypo-kauston je doslova spodní topení. Jednalo se o prostor pod podlahou lázní nebo vil, který sloužil k jejich vytápění. Místnosti římských lázní měly vyvýšenou podlahu na hustých pravidelných řadách 60-100 cm vysokých sloupků. Prostor pod podlahou se vytápěl horkými spalinami z pece vně mástnosti a odcházel šachtami nebo trubkami ve stěnách. V peci se topilo dřevem. Masivní podlaha z několika vrstev cihel a betonu se za den až dva vyhřála a udržovala pak v místnosti stálou teplotu. Zbytky hypokaust se zachovaly v Itálii, ve Španělsku, ve Francii, v Anglii, v Německu, v Maďarsku i v Turecku a v Severní Africe, v moravském Mušově a slovenské Stupavě.

Tento systém byl pak na mnoho let zapomenut aby se znovu objevil až v současné době jak ve výstavbě soukromých domů tak i veřejných budov. Před dvaceti lety bylo podlahové topení jednoduchým systémem vyhřívání podlahy. Systém se nedal regulovat a nikdo se nezabýval spotřebou energie. V takto vytápěných místnostech bylo buď příliš horko a ke snížení teploty se otevřelo okno nebo zase naopak bylo chladno.

Dnes, díky dokonalým systémům regulace, kvalitním výpočtům a využitím obnovitelných zdrojů energie, se podlahové topení stalo moderním a úsporným způsobem vytápění. Například pulsní termostaty firmy Comap speciálně navržené pro podlahové topení jsou příkladem, jak je možné dosáhnoutvyššího tepelného komfortu a přitom spořit energii.

Jak dosáhneme komfortu a úspory

Vytápění pomocí radiátorů je schematicky zobrazeno na levém obrázku. Na schématu jsou naznačeny hlavní nevýhody tohoto způsobu: teplota v místnosti je rozložena značně nerovnoměrně, vzniká cirkulace vzduchu, víří se prach v místnosti, radiátor není estetický a zabírá místo, voda přiváděná do radiátoru má zpravidla vysokou teplotu.   Vytápění pomocí podlahového topení je schematicky zobrazeno na obrázku pravém. Ze zobrazení plynou dříve uvedené výhody: teplota v místnosti je rozložena velmi rovnoměrně, nevzniká cirkulace vzduchu - nevíří se prach, malý rozdíl teplot mezi teplotou podlahy a teplotou vzduchu v místonosti, komfortní přenos tepla sáláním, radiátor nezabírá místo, voda pro podlahového topení má nízkou teplotu.
     

 

IDEÁLNÍ PRŮBĚH TEPLOT

Ideální průběch rozložení teplot v místnosti je takový, kdy máme teplo u podlahy a směrem vzhůru teplota klesá. Teplo od spodu dává nejvyšší pocit tepelné pohody či tepelného komfortu.

 

RADIÁTOROVÉ TOPENÍ

Z grafu je patrné, že při vytápění pomocí radiátorů máme v místnosti relativně nízkou teplotu u podlahy a naopak vysokou teplotu v horních částech prostoru. Rozložení teplot je velmi vzdáleno ideálnímu průběhu.

 

PODLAHOVÉ TOPENÍ

Vyhřívání místnosti od podlahy poskytuje ideální podmínky pro trvalý pobyt osob a dává pocit tepelného komfortu.

         
   

 

Možnosti zvolení systému

SYSTÉM SE SYSTÉMOVOU DESKOU

Jednotlivé desky do sebe zapadají resp. jsou spojeny zámky a vzniká tak solidní a vodotěsný základ pro podlahové topení. Zálivka může být provedena okamžitě po pokládce a není potřeba pokládat žádnou parotěsnou fólii, což šetří pracnost a čas.

Výstupky desky s krokem 5cm umožňují položit trubky s roztečemi 5, 10, 15 a 20cm a provést tak velmi rychle a přesně pokládku topných smyček. Desky jsou natolik stabilní, že umožňují chůzi a zároveň chrání trubku během pokládky. Navíc velikost i hmotnost desek je koncipována tak, aby pokládku bylo možné provést pouze jedním pracovníkem (další úspora nákladů).

Systémové desky Plus jsou dodávány ve třech verzích. Varianta bez izolace (1mm deska) je vhodná pro renovace, stěnové topení nebo v případech, že izolace je provedena jiným způsobem nebo realizována stavební firmou. Varianta desky o síle 30-2mm poskytuje pak optimální tepelnou i kročejovou izolaci.

   

 

 

TACKER SYSTÉM

Tacker systém je jednoduchý systém vhodný zejména pro nové projekty a hodně členěné prostory. Výhodou je jeho cena a možnost pokládky smyček v různých roztečích, různých tvarech a směrech. Základní nevýhodou je však vyšší pracnost při pokládce izolace a při pokládání trubky. Podstatnou nevýhodou je nulová ochrana trubky před provedením zálivky.

Tacker desky jsou k dispozici ve dvou provedeních. Deska je složena pouze ve dvou částí, což je doporučeno pro malé stavby. Standardně je deska v roli a toto řešení je vhodné pro běžné stavby a pro velké projekty. Tracker desky jsou zhotoveny z polystyrénu, který zaručuje jak tepelnou tak i akustickou izolaci. Na povrchu je deska opatřena pevnou fólií, která jednak zaručuje vodotěsnost a dále zlepšuje držení kotvících háčků v desce. Kotvící háčky musí být dostatečně dlouhé, ale nesmějí projít skrz celou ťloušťku desky, aby nedošlo k poškození izolace pod deskou. Nedoporučujeme kombinovat různé háčky a různé desky.

 

 

SYSTÉM S DRÁTĚNOU ROHOŽÍ

Systém s drátěnou rohoží je ideální v případech, kdy trubka je zalita do nosného betonu (aktivace betonového jádra). Pochopitelně je však možné tento systém použít i v běžných projektech. Nevýhodou je poměrně vysoká pracnost pokládky.

Nejprve se položí tepelná izolace a následně pak vodotěsná fólie. Na fólii se položí kari-sítě a spojí se pmocí drátků. Trutbka je pak uchycena ve speciálních stojáncích, které mají dvě funkce - jednak drží trubku, ale rovněž zvedají kari-síť od izolace a může tak dojít k jejímu dokonalému obtečení zálivkou.

Systém poskytuje vysokou variabilitu topných smyček, jelikož trubku můžeme mít v různých směrech i roztečích.

 

 

 

SYSTÉM S VODÍCÍMI LIŠTAMI

Velmi jednoduchý a cenově nenáročný systém. Trubka je držena ve vodících lištách, které ji díky speciálním výřezům pevně drží. Smyčky mohou mít různé směry a tvary. Krok pokládky je násobkem 5 cm, což je rozteč výřezů v listách.

Lišty jsou na vodotěsnou fólii (položenou na tepelnou a kročejovou izolaci) uchyceny lepicím povrchem na zadní straně.

Systém je rovněž vhodný pro stěnové / stropní nebo pro speciální případy pružných podlah (např. pro tělocvičny). Systém má vysokou variabilitu.

 

 

Suchý systém

Suchý systém je ideální lehké řešení pro renovace a to z několika důvodů - systém má nízkou hmotnost, nízkou stavební výšku (25 mm) a systém nevyužívá žádné zálivky. Celá montáž je prováděna suchou technologií. Izolační desky suchého systému mohou být položeny přímo na existující podlahu. Do desek jsou potom vloženy rozváděcí plechy, které zaručují jednak dobré držení trubky, ale zejména zajišťují přechod tepla z trubky do prostoru. Tyto plechy jsou buď přímé nebo 180° oblouky.

Izolace je rychlá, suchá a čistá. Není použita žádná zálivka. Díky tomu je systém i velmi rychlý ve svém náběhu. Rychlá reakce systému (systém má malou tepelnou setrvačnost) potřebuje dobrou regulaci, aby bylo dosaženo tepelného komfortu a úspory energie.

Pro suchý systém používáme trubku 14mm BetaSKIN.

 
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všeNepovolovat cookies